Sylvania SylSpot Neos Tilt LED Recessed Spotlight White 4.8W 400lm 10 Pack (189VN)
Sylvania SylSpot Neos tilt LED recessed spotlights offer efficient, adjustable illumination for various indoor spaces. These white LED downlights are ideal for kitchen lighting, bathrooms zone 2, and living rooms, providing versatile lighting solutions for both domestic and commercial projects. Each unit features an ultra-low 30mm profile and a durable polycarbonate body, ensuring discreet integration and longevity. With 30° tilt and 360° rotation, light can be precisely directed where required, whilst the 2700K colour temperature and 400 lumens deliver a warm, bright output with a desirable halogen sparkle effect. Designed for a 68mm cut-out, installation is straightforward, providing up to 15,000 hours of light.
- IP44: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 30° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Lens Creates Halogen Sparkle Effect
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania Spotlights
Sylvania SylSpot Neos tilt LED recessed spotlights offer efficient, adjustable illumination for various indoor spaces. These white LED downlights are ideal for kitchen lighting, bathrooms zone 2, and living rooms, providing versatile lighting solutions for both domestic and commercial projects. Each unit features an ultra-low 30mm profile and a durable polycarbonate body, ensuring discreet integration and longevity. With 30° tilt and 360° rotation, light can be precisely directed where required, whilst the 2700K colour temperature and 400 lumens deliver a warm, bright output with a desirable halogen sparkle effect. Designed for a 68mm cut-out, installation is straightforward, providing up to 15,000 hours of light.
- IP44: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 30° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Lens Creates Halogen Sparkle Effect
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania Spotlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 30 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Cut-Out Diameter | 68 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 400 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | SylSpot Neos |
| Model No | 90085 |
| Pack Size | 10 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Consumption | 4.8 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Diameter | 87 mm |
| Product Type | Recessed Spotlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 4.8 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |