Sylvania Sylsmart Fixed LED Ultra Slim Tuneable Smart Ceiling Light White 16W 1500lm (420AH)
The Sylvania Sylsmart fixed LED ultra-slim tuneable smart ceiling light delivers versatile illumination for various indoor settings. This 16W, 1500 lumen smart downlight offers adjustable colour temperature and brightness control, making it suitable for domestic installations or commercial projects. It features an integrated LED and a slim 39mm depth for discreet fitting. Users can adjust the colour temperature from warm 2700K to cool 6500K and dim brightness from 1-100% via a dedicated app. Connectivity includes Bluetooth and WiFi, and it works with Amazon Alexa, Google Home, and Matter for smart home integration without a separate hub.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- 145mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Features Pre-Set Scenes
- Hub Not Required
View all: Sylvania Downlights
The Sylvania Sylsmart fixed LED ultra-slim tuneable smart ceiling light delivers versatile illumination for various indoor settings. This 16W, 1500 lumen smart downlight offers adjustable colour temperature and brightness control, making it suitable for domestic installations or commercial projects. It features an integrated LED and a slim 39mm depth for discreet fitting. Users can adjust the colour temperature from warm 2700K to cool 6500K and dim brightness from 1-100% via a dedicated app. Connectivity includes Bluetooth and WiFi, and it works with Amazon Alexa, Google Home, and Matter for smart home integration without a separate hub.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- 145mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Features Pre-Set Scenes
- Hub Not Required
View all: Sylvania Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 110 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700/6500 K |
| Cut-Out Diameter | 145 mm |
| Cut-Out Size Band | 111-200mm |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 50/60Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1500 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylsmart |
| Model No | 90092 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 16 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 39 mm |
| Product Diameter | 166 mm |
| Product Type | Ultra Slim Tuneable Smart Ceiling Light |
| Shape | Round |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 16 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |