Shelly Plus 2PM-GEN3 2-Channel Smart Switch 16A (312EU)
The Shelly Plus 2PM Gen3 is a robust 2-channel smart switch with integrated power monitoring, designed for precise control of electrical circuits. This device allows for remote management and monitoring of 2 x independent electrical loads or a bi-directional motor, such as those found in blinds and roller shutters. Its compact retrofit design ensures easy installation into existing switch boxes, making it ideal for electricians upgrading residential or commercial properties with smart home automation. Featuring an improved chipset for enhanced responsiveness and Matter compatibility, this smart switch offers reliable performance and future-proof integration with various smart home ecosystems. Built-in WiFi and Bluetooth provide flexible connectivity options.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Compact Retrofit Fits Existing Switch Boxes
- Built-in WiFi & Bluetooth
- Smart Scenes, Schedules & Automations
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT & More
- Hub Not Required
View all: Shelly Inline Relays
The Shelly Plus 2PM Gen3 is a robust 2-channel smart switch with integrated power monitoring, designed for precise control of electrical circuits. This device allows for remote management and monitoring of 2 x independent electrical loads or a bi-directional motor, such as those found in blinds and roller shutters. Its compact retrofit design ensures easy installation into existing switch boxes, making it ideal for electricians upgrading residential or commercial properties with smart home automation. Featuring an improved chipset for enhanced responsiveness and Matter compatibility, this smart switch offers reliable performance and future-proof integration with various smart home ecosystems. Built-in WiFi and Bluetooth provide flexible connectivity options.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Compact Retrofit Fits Existing Switch Boxes
- Built-in WiFi & Bluetooth
- Smart Scenes, Schedules & Automations
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT & More
- Hub Not Required
View all: Shelly Inline Relays
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 16 A |
| Brand | Shelly |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Load (Inductive) | 8 A |
| Max. Load (Resistive) | 16 A |
| Model No | Plus 2PM-GEN3 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 32 mm |
| Product Height | 42 mm |
| Product Type | 2-Channel Smart Switch |
| Product Width | 16 mm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Works with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode