Shelly MINI-1PM-GEN3 Smart Switch 8A (562EU)
The Shelly Mini 1PM Gen3 is a compact retrofit smart switch designed for seamless integration into existing electrical systems. It enables remote control and precise power monitoring for any 8A appliance, making it ideal for electricians upgrading residential or commercial properties. This smart device allows users to track energy consumption in real-time. Its small size facilitates installation directly into appliances or behind switches, eliminating the need for bulky external units. With built-in WiFi and Bluetooth, and compatibility with major smart home platforms, it offers versatile control and automation without requiring a separate hub.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Built-in WiFi & Bluetooth
- Smart Scenes, Schedules & Automations
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT & More
- Perfect for Lighting & Appliance Monitoring & Control
- Hub Not Required
View all: Shelly Inline Relays
The Shelly Mini 1PM Gen3 is a compact retrofit smart switch designed for seamless integration into existing electrical systems. It enables remote control and precise power monitoring for any 8A appliance, making it ideal for electricians upgrading residential or commercial properties. This smart device allows users to track energy consumption in real-time. Its small size facilitates installation directly into appliances or behind switches, eliminating the need for bulky external units. With built-in WiFi and Bluetooth, and compatibility with major smart home platforms, it offers versatile control and automation without requiring a separate hub.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Built-in WiFi & Bluetooth
- Smart Scenes, Schedules & Automations
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT & More
- Perfect for Lighting & Appliance Monitoring & Control
- Hub Not Required
View all: Shelly Inline Relays
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 8 A |
| Brand | Shelly |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Load (Inductive) | 5 A |
| Max. Load (Resistive) | 8 A |
| Model No | MINI-1PM-GEN3 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 29 mm |
| Product Height | 34 mm |
| Product Type | Smart Switch |
| Product Width | 16 mm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Works with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode