Shelly 1PM-GEN4 Smart Switch 16A (757EU)
The Shelly 1PM Gen4 is a versatile retrofit smart switch designed for seamless electrical automation and power monitoring. This single-channel device handles up to 16A, making it suitable for electricians installing smart home systems in residential or commercial properties. It integrates effortlessly into existing setups via WiFi, Zigbee, Bluetooth, and Matter, offering control through the Shelly app. Built-in power metering provides valuable energy insights. It can be retrofitted into electrical appliances such as lamps or heaters, or behind light switches, enabling remote control and scheduling without requiring a separate hub.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Built-in Power Monitoring
- Built-in WiFi, Zigbee & Bluetooth
- Smart Scenes, Schedules & Automations
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT & More
- Hub Not Required
View all: Shelly Inline Relays
The Shelly 1PM Gen4 is a versatile retrofit smart switch designed for seamless electrical automation and power monitoring. This single-channel device handles up to 16A, making it suitable for electricians installing smart home systems in residential or commercial properties. It integrates effortlessly into existing setups via WiFi, Zigbee, Bluetooth, and Matter, offering control through the Shelly app. Built-in power metering provides valuable energy insights. It can be retrofitted into electrical appliances such as lamps or heaters, or behind light switches, enabling remote control and scheduling without requiring a separate hub.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Built-in Power Monitoring
- Built-in WiFi, Zigbee & Bluetooth
- Smart Scenes, Schedules & Automations
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT & More
- Hub Not Required
View all: Shelly Inline Relays
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 16 A |
| Brand | Shelly |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Load (Inductive) | 8 A |
| Max. Load (Resistive) | 16 A |
| Model No | 1PM-GEN4 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 37 mm |
| Product Height | 42 mm |
| Product Type | Smart Switch |
| Product Width | 16 mm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Works with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode