Schneider Electric Easy9 100A DP Switch Disconnector (5116P)
For opening and closing circuits under load. For disconnection of on-load electrical circuits already protected against overloads and short-circuits.
- AC-22A
- DIN Rail Mounted Fitting
- Positive Contact Indication
View all: Schneider Electric Isolation Switches
For opening and closing circuits under load. For disconnection of on-load electrical circuits already protected against overloads and short-circuits.
- AC-22A
- DIN Rail Mounted Fitting
- Positive Contact Indication
View all: Schneider Electric Isolation Switches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric |
| CSU Device | Main Switches |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Easy9 |
| Model No | EZ9S16291 |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Number of Poles | Double Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Switch Disconnector |
| Rated Operational Current (Ie) | 100 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 400 V |
| Suitable Cable Size | 50 mm² |
| Utilisation Category | AC-22A |
| z1 - UK Manufacturer Name | Schneider Electric Controls UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 401 Southway Drive, Plymouth, Devon, PL6 6QT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Schneider Electric Industries SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 35 Rue Joseph Monier, Rueil-Malmaison, F-92500, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |