Saxby Sirio Frame Square 591mm x 591mm LED Panel Light White 40W 4000lm (731VX)
The Saxby Sirio Frame square LED panel light is a 40W, 591mm x 591mm indoor lighting solution designed for commercial applications. This ceiling-mounted panel light delivers a high output of 4000 lumens with a cool white 4000K colour temperature, creating a square halo of light on standard T-bar ceilings. Constructed with a durable aluminium alloy body and a plastic lens, it offers a long operational life of 20,000 hours. The integrated LED technology provides a wide 120° beam angle, ensuring efficient and consistent illumination for various commercial environments. Fixings are supplied for straightforward installation.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 4000lm
- Aluminium Alloy Body
- White Aluminium Frame
- Plastic Lens
- Up to 20,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 1 Year Guarantee
- Designed for Commercial Applications
View all: Saxby LED Panel Lights
The Saxby Sirio Frame square LED panel light is a 40W, 591mm x 591mm indoor lighting solution designed for commercial applications. This ceiling-mounted panel light delivers a high output of 4000 lumens with a cool white 4000K colour temperature, creating a square halo of light on standard T-bar ceilings. Constructed with a durable aluminium alloy body and a plastic lens, it offers a long operational life of 20,000 hours. The integrated LED technology provides a wide 120° beam angle, ensuring efficient and consistent illumination for various commercial environments. Fixings are supplied for straightforward installation.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 4000lm
- Aluminium Alloy Body
- White Aluminium Frame
- Plastic Lens
- Up to 20,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 1 Year Guarantee
- Designed for Commercial Applications
View all: Saxby LED Panel Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Alloy Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Lens |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4000 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Lm per Watt | 100 lm/W |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sirio Frame |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 40 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 591 mm |
| Product Type | Panel Light |
| Product Width | 591 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 40 kWh/1000h |
| lm/W Rating | Medium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode