Reolink NVS8-5KB4-A 2TB 8-Channel 4K PoE NVR Kit & 4 x 4K Indoor & Outdoor Cameras (801RC)
The Reolink NVS8-5KB4-A is an expandable 8-channel PoE NVR CCTV security system with 4 x bullet cameras, featuring plug-and-play PoE technology for effortless setup and stable, reliable connectivity. It supports cameras up to 4K+10MP resolution, delivering crystal-clear footage, and comes with night vision capability to enable 24/7 continuous recording, perfectly suited for both home and business surveillance needs. Equipped with smart AI-powered person and vehicle detection, the system provides real-time camera viewing, triggers smart motion alerts and sends instant push/email notifications directly via the Reolink app for timely security updates. The system is pre-installed with a 2TB HDD and has expandable storage capacity up to 12TB for ample video storage, and its smart playback facility lets users filter videos by detection mode and control the timeline to quickly locate the required footage efficiently.
- Works with - iOS App - Android App
- Up to 4K Camera Resolution
- Supports up to 8 Cameras
- Bullet Camera Shape
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Real-Time Viewing & Video Record
- Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm
- 30m Night Vision Range
- Smart AI Powered Detection
- Internet Connection Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink NVS8-5KB4-A is an expandable 8-channel PoE NVR CCTV security system with 4 x bullet cameras, featuring plug-and-play PoE technology for effortless setup and stable, reliable connectivity. It supports cameras up to 4K+10MP resolution, delivering crystal-clear footage, and comes with night vision capability to enable 24/7 continuous recording, perfectly suited for both home and business surveillance needs. Equipped with smart AI-powered person and vehicle detection, the system provides real-time camera viewing, triggers smart motion alerts and sends instant push/email notifications directly via the Reolink app for timely security updates. The system is pre-installed with a 2TB HDD and has expandable storage capacity up to 12TB for ample video storage, and its smart playback facility lets users filter videos by detection mode and control the timeline to quickly locate the required footage efficiently.
- Works with - iOS App - Android App
- Up to 4K Camera Resolution
- Supports up to 8 Cameras
- Bullet Camera Shape
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Real-Time Viewing & Video Record
- Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm
- 30m Night Vision Range
- Smart AI Powered Detection
- Internet Connection Required
View all: Reolink CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| CCTV Connection Type | Cat 5e Ethernet |
| Camera Colour | White |
| Camera Lens Type | Fixed Lens |
| Camera Resolution | 4K |
| Camera Shape | Bullet |
| Camera Use | Add to NVR |
| Compression Format | H.265 |
| Frame Rate | 15 fps |
| Frequency Band (Smart) | N/A |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 30 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | NVS8-5KB4-A |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No Of Channels | 8 |
| No. of Bands | Not Applicable |
| No. of Cameras | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 100-240 V |
| Product Type | PoE NVR Kit |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Systems |
| Sensor Type | Infrared Sensor |
| Smart Compatibility | App Controlled |
| Smart Hub Requirement | Internet Connection Required |
| Viewing Angle | 91 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
NVR, 10MP PoE cameras (4), 52V NVR adaptor, USB mouse, Cat5 cable (1m), 4 x Cat5 cables (18m), HDMI cable (1m) and fixing screws.