Reolink E560P PoE or Mains-Powered White Wired 4K Indoor & Outdoor Cylinder Pan & Tilt Camera (777AK)
The Reolink E Series E560P supports PoE technology, transmitting 4K video and power via a single cable for a clutter-free, easy setup. With 355° pan and 50° tilt for all-around vision, its 3x optical zoom captures fine details without losing 4K quality. Smart detection distinguishes humans, vehicles and pets, with customizable detection zones, schedules and sensitivity to reduce unwanted alerts. Motion detection triggers app/email alerts, instant spotlights and sirens (customizable with your voice) to deter intruders. It enables remote access via Reolink App/Client for anytime-anywhere live view/playback, 2-way audio, multi-device login and sharing (12 streams, 20 user accounts supported). The camera also integrates with PoE NVR (not included) for 24/7 recording and massive storage.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 12m Night Vision Range
- H:90°-50°,V:53°-309° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- 3 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink E Series E560P supports PoE technology, transmitting 4K video and power via a single cable for a clutter-free, easy setup. With 355° pan and 50° tilt for all-around vision, its 3x optical zoom captures fine details without losing 4K quality. Smart detection distinguishes humans, vehicles and pets, with customizable detection zones, schedules and sensitivity to reduce unwanted alerts. Motion detection triggers app/email alerts, instant spotlights and sirens (customizable with your voice) to deter intruders. It enables remote access via Reolink App/Client for anytime-anywhere live view/playback, 2-way audio, multi-device login and sharing (12 streams, 20 user accounts supported). The camera also integrates with PoE NVR (not included) for 24/7 recording and massive storage.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 12m Night Vision Range
- H:90°-50°,V:53°-309° Varifocal Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- 3 x Optical Zoom
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| CCTV Connection Type | RJ45 |
| Cable Length | 1 m |
| Camera Colour | White |
| Camera Lens Type | Varifocal Lens |
| Camera Resolution | 4K |
| Camera Shape | Cylinder |
| Camera Use | Stand-Alone or Add to NVR |
| Compatibility | ONVIF |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frame Rate | 25 fps |
| Frequency Band (Smart) | Up to 100 MHz |
| IP Rating | IP65 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 12 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | E560P |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 90 mm |
| Product Height | 120 mm |
| Product Type | Pan & Tilt Camera |
| Product Width | 90 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Cameras |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Viewing Angle | H:90°-50°,V:53°-309 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| With Light | Spotlight |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |