Refurb Titan TTI936GDO 18V Li-Ion TXP Cordless 15cm Pruning Saw - Bare (926AM)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product. This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.mom/help/refurbished-products for more information.
18V pruning saw with 15cm bar and chain. Designed for precision and ease, offering one-handed operation. Delivers up to 70 cuts of 50mm logs on one charge of a Titan TXP 18V 2.0Ah battery (battery and charger sold separately).
- 15cm Bar
- Titan Full-Complement Full-Chisel Chain
- Low-Kickback Braking System
- Non-Adjustable
- No Lubrication Required
- 1 Year Guarantee
- One-Handed Operation
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Chainsaws
18V pruning saw with 15cm bar and chain. Designed for precision and ease, offering one-handed operation. Delivers up to 70 cuts of 50mm logs on one charge of a Titan TXP 18V 2.0Ah battery (battery and charger sold separately).
- 15cm Bar
- Titan Full-Complement Full-Chisel Chain
- Low-Kickback Braking System
- Non-Adjustable
- No Lubrication Required
- 1 Year Guarantee
- One-Handed Operation
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Chainsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustability | Non-Adjustable |
| Bar Length (Imperial) | 5.9 " |
| Bar Length (Metric) | 15 cm |
| Bare Unit Product Type | Chainsaw |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.043 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.1 mm |
| Chain Pitch | 6.35 mm |
| Chain Speed | 1.30 m/sec |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Mini |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TTI936GDO |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of Drive Links | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Pruning Saw |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 1.51 kg |
| Vibration Level | 1.46 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |