Refurb Roughneck Trenching Tamper (421AJ)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.mom/help/refurbished-products for more information.
Reinforced cast iron head with flat face. Strong and lightweight fibreglass cushion-grip handle for comfort.
- Cast Iron Head
- Fibreglass Soft-Grip Handles
- Fibreglass Shaft
- Impact-Resistant
View all: Roughneck Paving Tools
Reinforced cast iron head with flat face. Strong and lightweight fibreglass cushion-grip handle for comfort.
- Cast Iron Head
- Fibreglass Soft-Grip Handles
- Fibreglass Shaft
- Impact-Resistant
View all: Roughneck Paving Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Roughneck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Length | 1420 mm |
| Handle Length (Imperial) | 56 " |
| Handle Type | Fibreglass Soft-Grip Handles |
| Head Length | 250 mm |
| Head Width | 100 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 1560 mm |
| Product Type | Trenching Tamper |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Total Product Weight | 4.56 kg |