Refurb Milwaukee M12 BPS-421X 50mm 12V 2 x 2.0 / 4.0Ah Li-Ion RedLithium Cordless Sub-Compact Sander / Polisher (432KH)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.mom/help/refurbished-products for more information.
High performance 4-pole motor which delivers up to 8300rpm for maximum productivity. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance. Supplied with Dynacase.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Self-Adhesive Backing
- 2-Speed
- Without Dust Extraction Facility
- Rubber Overmould Grip
- Replaceable Carbon Brushes
- Compact Design
- Spindle Lock Tool-Free Accessory Change
View all: Milwaukee Random Orbit Sanders
High performance 4-pole motor which delivers up to 8300rpm for maximum productivity. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance. Supplied with Dynacase.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Self-Adhesive Backing
- 2-Speed
- Without Dust Extraction Facility
- Rubber Overmould Grip
- Replaceable Carbon Brushes
- Compact Design
- Spindle Lock Tool-Free Accessory Change
View all: Milwaukee Random Orbit Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 / 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M12 BPS-421X |
| No Load Speed | 2800 / 8300 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Orbit Diameter | 76 mm |
| Orbits Per Minute | 14,000-26,000 opm |
| Pack Size | 1 |
| Paper Fastening Type | Self-Adhesive Backing |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Sub-Compact Sander / Polisher |
| Sanding Disc Diameter | 50 mm |
| Tool Weight with Battery | 1.45 kg |
Product Contents
M12 BPS-421X, 2.0Ah battery, 4.0Ah battery, charger and Dynacase.