Refurb Makita DRT50ZJ 18V Li-Ion LXT 3/8" Brushless Cordless Router Trimmer - Bare (911TF)
Powered by an 18V LXT slide battery. Powerful brushless motor, with variable speed control by dial and constant speed control for faster trimming. Equipped with aluminium base for greater durability and accuracy, aluminium housing and shaft lock. Features a smooth rack and pinion fine depth adjustment system for more precise settings, quick-release cam lock system for convenient depth adjustments/base removal and installations and a push-button switch with lock-off button. Not compatible with G-Series batteries.
- Variable Speed
- Without Fence
- Dust Vacuum Facility
- Spindle Lock
- Depth Adjustment
- Soft Start
- Speed Control Dial
- Supplied With Fixed Base
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Routers
Powered by an 18V LXT slide battery. Powerful brushless motor, with variable speed control by dial and constant speed control for faster trimming. Equipped with aluminium base for greater durability and accuracy, aluminium housing and shaft lock. Features a smooth rack and pinion fine depth adjustment system for more precise settings, quick-release cam lock system for convenient depth adjustments/base removal and installations and a push-button switch with lock-off button. Not compatible with G-Series batteries.
- Variable Speed
- Without Fence
- Dust Vacuum Facility
- Spindle Lock
- Depth Adjustment
- Soft Start
- Speed Control Dial
- Supplied With Fixed Base
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Routers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Routers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Collet Size | 3/8" |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Collet Size | 8 mm |
| Max. Plunge Stroke | 40 mm |
| Model No | DRT50ZJ |
| No Load Speed | 10,000-30,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Router Trimmer |
| Switch Type | Lock-On/Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.8 kg |
Product Contents
DRT50ZJ, trimmer base, straight guide, dust nozzle for trimmer base, hex wrench (2), collet cone, template guide and MAKPAC.