Refurb Magnusson Lever Pipe Bender 15 & 22mm (385AC)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.mom/help/refurbished-products for more information.
Enables easy and accurate bending of 15 and 22mm copper tubes and 15mm stainless steel tubes. Bends up to 90°. Extremely solid construction with tubular steel and aluminium alloy formers. Compatible with a vice.
- Bends Pipes up to 90°
- Suitable for Copper Pipes
- Suitable for 15 & 22mm Pipes
- Aluminium Former
- PVC Soft-Grip Handle
View all: Magnusson Pipe Benders
Enables easy and accurate bending of 15 and 22mm copper tubes and 15mm stainless steel tubes. Bends up to 90°. Extremely solid construction with tubular steel and aluminium alloy formers. Compatible with a vice.
- Bends Pipes up to 90°
- Suitable for Copper Pipes
- Suitable for 15 & 22mm Pipes
- Aluminium Former
- PVC Soft-Grip Handle
View all: Magnusson Pipe Benders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Pipe Wall Thickness | 1.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 710 mm |
| Product Type | Pipe Bender |
| Suitable Pipe Diameter | 15 & 22 mm |
| Total Product Weight | 4.22 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |