Refurb DEWALT DCMPS520N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless 20cm Pruning Chainsaw - Bare (746EN)
Compact, lightweight pruning chainsaw with high-efficiency brushless motor for maximized runtime and motor life. Ideal solution for trimming branches from downed trees, cutting wood bundles or managing thick brush. Helps to reduce fatigue during working. Features integrated tip guard, onboard wrench and bolt lock chain tensioning for reliable bar retention. Perfect for working in tight spaces.
- 20cm Bar
- Trilink Full-Complement Semi-Chisel Chain
- Chain Brake
- Tool-less chain tensioning system.
- Automatic Chain Lubrication
- 1 Year Guarantee
View all: DEWALT Chainsaws
Compact, lightweight pruning chainsaw with high-efficiency brushless motor for maximized runtime and motor life. Ideal solution for trimming branches from downed trees, cutting wood bundles or managing thick brush. Helps to reduce fatigue during working. Features integrated tip guard, onboard wrench and bolt lock chain tensioning for reliable bar retention. Perfect for working in tight spaces.
- 20cm Bar
- Trilink Full-Complement Semi-Chisel Chain
- Chain Brake
- Tool-less chain tensioning system.
- Automatic Chain Lubrication
- 1 Year Guarantee
View all: DEWALT Chainsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustability | Tool-less chain tensioning system. |
| Bar Length (Imperial) | 8 " |
| Bar Length (Metric) | 20 cm |
| Bare Unit Product Type | Chainsaw |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.043 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.1 mm |
| Chain Pitch | 3/8 " |
| Chain Speed | 8.6 m/sec |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCMPS520N-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of Drive Links | 34 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Pruning Chainsaw |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 2.1 kg |
| Vibration Level | 4.7 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCMPS520 pruning chainsaw, bar cover + wrench, 20cm Pruning Bar (DT20694), and 20cm chain (DT20693).