Refurb DEWALT DCG460NK-XJ 54V Li-Ion XR FlexVolt 9" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare (980EY)
Powerful, 230mm cordless angle grinder with brushless motor. Suitable for fabricators, mechanics and other professionals engaged in metal working. Delivers a no load speed of 6000rpm allowing for efficient grinding, polishing, finishing and metal cutting. Perform and Protect features include a brake that brings the disc to a full stop when a kick-back is detected, and an E-Clutch system that immediately shuts down the motor when a pinch or stall is sensed.
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearing
- M14 Spindle Thread
- Fan-Cooled Motor
- Trigger Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Angle Grinders
Powerful, 230mm cordless angle grinder with brushless motor. Suitable for fabricators, mechanics and other professionals engaged in metal working. Delivers a no load speed of 6000rpm allowing for efficient grinding, polishing, finishing and metal cutting. Perform and Protect features include a brake that brings the disc to a full stop when a kick-back is detected, and an E-Clutch system that immediately shuts down the motor when a pinch or stall is sensed.
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearing
- M14 Spindle Thread
- Fan-Cooled Motor
- Trigger Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Bare Unit Product Type | Angle Grinders |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 9 " |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCG460NK-XJ |
| No Load Speed | 6000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Length | 448 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 4.7 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCG460NK-XJ, side handle, disc spanner, grinding guard, cutting guard and TSTAK case.