Refurb Blyss WDH-316DB 16Ltr Dehumidifier (635CF)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.mom/help/refurbished-products for more information.
Ideal for removing excess moisture and controlling damp and condensation. Features automatic shut down, carry handle, LED display and reusable air filter. Suitable for rooms from 30 to 35m³.
- Removes 16Ltr/Day
- 2-Speed
- Electronic Switch
- Continuous Drainage Facility
- Integrated Thermostat
- 1 Year Guarantee
View all: Blyss Dehumidifiers
Ideal for removing excess moisture and controlling damp and condensation. Features automatic shut down, carry handle, LED display and reusable air filter. Suitable for rooms from 30 to 35m³.
- Removes 16Ltr/Day
- 2-Speed
- Electronic Switch
- Continuous Drainage Facility
- Integrated Thermostat
- 1 Year Guarantee
View all: Blyss Dehumidifiers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 100 m³/hr |
| Brand | Blyss |
| Cable Length | 1.7 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Extraction Rate Per Day | 16 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | WDH-316DB |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 280 W |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 194 mm |
| Product Height | 467 mm |
| Product Type | Dehumidifier |
| Product Width | 304 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Room Size | 30-35 m³ |
| Switch Type | Electronic Switch |
| Tank Capacity | 2.4 Ltr |
| Temperature Range | 5-32 °C |
| Total Product Weight | 11.6 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |