Mountfield SP185 Li 48V 1 x 5.0Ah Li-Ion E-Power Brushless Cordless 46cm Self-Propelled Lawn Mower (642CG)
Cordless, self-propelled mower with powerful 1.3kW brushless motor, powered by a 48V 5.0Ah battery. Offers 46cm cutting width, with 6 heights between 22-65mm which can be adjusted using the central lever over the rear wheel. Features anti-scalp comb on the front of the cutter deck to prevent damage to grass whilst mowing, and large 60ltr grass collector with indicator to show when full. Handles fold down for easy storage. Suitable for lawns up to 400m². Includes battery and charger.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (22-65mm)
- 60Ltr Grass Collector
- 220min Charge Time
- 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply)
- Steel Blade
- Steel Deck
- Without Mulching Facility
- Powerful 1.3kW Brushless Motor
View all: Mountfield Lawn Mowers
Sorry, this item is currently out of stock
Cordless, self-propelled mower with powerful 1.3kW brushless motor, powered by a 48V 5.0Ah battery. Offers 46cm cutting width, with 6 heights between 22-65mm which can be adjusted using the central lever over the rear wheel. Features anti-scalp comb on the front of the cutter deck to prevent damage to grass whilst mowing, and large 60ltr grass collector with indicator to show when full. Handles fold down for easy storage. Suitable for lawns up to 400m². Includes battery and charger.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (22-65mm)
- 60Ltr Grass Collector
- 220min Charge Time
- 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply)
- Steel Blade
- Steel Deck
- Without Mulching Facility
- Powerful 1.3kW Brushless Motor
View all: Mountfield Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | E-Power |
| Brand | Mountfield |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 220 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 46 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 22-65 mm |
| Deck Construction Material | Steel Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 60 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | SP185 Li |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 48 V |
| Product Type | Self-Propelled Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 82.4 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 400m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0800 121 6585, ROI 1800 806 149 |
| Tool Weight with Battery | 25 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Lawn mower, 60ltr grass collector, 5.0Ah 48V battery and charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode