LawnMaster CLM4846A-01 48V 4 x 4.0Ah Lithium MX Brushless Cordless 46cm Rotary Lawn Mower (155CU)
High-specification brushless motor with iPower. Intelligently controls power delivery to suit grass conditions, delivering more power when needed, and reserving power when only a light trim is required, optimising battery life. 2 x high capacity 24V 4.0Ah batteries deliver a total of 345 watt-hours of cutting power and includes a spare battery set and 2 x 1-hour fast chargers allowing batteries to be charged while others are in use. 46cm cutting path, and integrated rear roller, help achieve a professional striped finish. Grass clippings can be collected, ejected from the rear or side of the mower, or mulched to return nutrients to the lawn. Edge combs on the side of the mower brush grass into the blades to achieve a closer cut to edges, walls and fences, reducing the amount of trimming required. 6 x cutting heights and a sharpened, carbon steel blade, effortlessly delivers a precision cut, even in tough conditions. Collapses down for easy storage. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range.
- 4 x 4.0Ah Lithium Batteries
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 60Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: LawnMaster Lawn Mowers
High-specification brushless motor with iPower. Intelligently controls power delivery to suit grass conditions, delivering more power when needed, and reserving power when only a light trim is required, optimising battery life. 2 x high capacity 24V 4.0Ah batteries deliver a total of 345 watt-hours of cutting power and includes a spare battery set and 2 x 1-hour fast chargers allowing batteries to be charged while others are in use. 46cm cutting path, and integrated rear roller, help achieve a professional striped finish. Grass clippings can be collected, ejected from the rear or side of the mower, or mulched to return nutrients to the lawn. Edge combs on the side of the mower brush grass into the blades to achieve a closer cut to edges, walls and fences, reducing the amount of trimming required. 6 x cutting heights and a sharpened, carbon steel blade, effortlessly delivers a precision cut, even in tough conditions. Collapses down for easy storage. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range.
- 4 x 4.0Ah Lithium Batteries
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 60Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 46 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-75 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 60 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CLM4846A-01 |
| Model No | CLM4846A-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 48 V |
| Product Type | Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 89.7 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 800m² |
| Tool Weight with Battery | 18.72 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
CLM4846A-01, 4 x MX 24V batteries, 2 x fast chargers and mulching plug.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode