Grohe Precision SmartControl HP Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Round Head Shower System 260 (837YX)
Features SmartControl thermostat with an integrated hand shower holder, paired with the Rapido SmartBox for concealed installation. Grohe TurboStat technology delivers water at a stable temperature. Water Saving function reduces consumption while maintaining high performance. With SmartControl the user can easily select spray source and adjust water volume from water-saving to full flow. The system includes 2 x valves for effortless switching or combining head and hand showers. Family safety is prioritised with the Grohe SafeStop button, set at 38°C, to prevent scalding (optional Grohe SafeStop Plus can limit temperature to 43°C for added protection). The 260mm head shower, with 380mm arm, features 3 x spray zones: jet spray for a focused rinse, SmartRain spray for an energising experience, and rain spray for full-body coverage. Switch sprays effortlessly using the central button. The slim stick hand shower, with a 1500mm TwistStop hose, offers a versatile standard spray. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from each SpeedClean silicone nozzle, which can be cleaned with a simple brush. Durable, long life finish keeps the set looking pristine. Installation is swift and easy with FastFix locking system and covered escutcheon, eliminating the risk of leaks.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Push Button Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Features SmartControl thermostat with an integrated hand shower holder, paired with the Rapido SmartBox for concealed installation. Grohe TurboStat technology delivers water at a stable temperature. Water Saving function reduces consumption while maintaining high performance. With SmartControl the user can easily select spray source and adjust water volume from water-saving to full flow. The system includes 2 x valves for effortless switching or combining head and hand showers. Family safety is prioritised with the Grohe SafeStop button, set at 38°C, to prevent scalding (optional Grohe SafeStop Plus can limit temperature to 43°C for added protection). The 260mm head shower, with 380mm arm, features 3 x spray zones: jet spray for a focused rinse, SmartRain spray for an energising experience, and rain spray for full-body coverage. Switch sprays effortlessly using the central button. The slim stick hand shower, with a 1500mm TwistStop hose, offers a versatile standard spray. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from each SpeedClean silicone nozzle, which can be cleaned with a simple brush. Durable, long life finish keeps the set looking pristine. Installation is swift and easy with FastFix locking system and covered escutcheon, eliminating the risk of leaks.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Push Button Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.2 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 6 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.1 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Precision SmartControl |
| Model No | 34878000 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 510 mm |
| Product Height | 251 mm |
| Product Type | Round Head Shower System 260 |
| Product Width | 260 mm |
| Range Name | Precision |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 260 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 6610 g |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Concealed thermostat with 2 x valves and integrated hand shower holder, universal rough-in box (1/2"), 260 round head shower set including horizontal shower arm, stick hand shower and 1.5m shower hose.