Philips Hue Ambiance Gradient 1m LED Lightstrip Extension 20W 1600-1800lm (518PY)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Extends the length of a Philips Hue Ambiance Gradient lightstrip, covering a larger area with a blend of colourful light.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White
- 1600-1800lm
- 100 Lights per Metre
- Can be Trimmed to Fit
- Up to 25,000 Hours Life
- Hub Not Required
ProductDetails_ViewAllProducts: Philips Hue LED Strip Lights
Extends the length of a Philips Hue Ambiance Gradient lightstrip, covering a larger area with a blend of colourful light.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White
- 1600-1800lm
- 100 Lights per Metre
- Can be Trimmed to Fit
- Up to 25,000 Hours Life
- Hub Not Required
ProductDetails_ViewAllProducts: Philips Hue LED Strip Lights
ProductDetails_RecommendationsTitle
| pdp:ProductDetails_SpecificationTitle | |
|---|---|
| Brand | Philips Hue |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGB + 2000-6500 K |
| Cut to Size | Can be Trimmed to Fit |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixing Type | Self-Adhesive |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 1600-1800 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Ambiance Gradient |
| Model No | 929002995002 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 20 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Line-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Lightstrip Extension |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Tape Length | 1 m |
| Tape Width | 14.5 mm |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 2 kWh/1000h |
pdp:ProductDetails_DownloadsSectionTitle
DsvPostcodeCheck_DeliveryText
DsvPostcodeCheck_Heading
DsvPostcodeCheck_MobileText
DsvPostcodeCheck_InputPlaceholder