Sylvania Sylsmart Fixed LED Smart Spotlight Black 11W 400lm (869CU)
The Sylvania Sylsmart fixed LED smart spotlight is an integrated lighting solution for modern indoor spaces. This black LED spotlight offers versatile illumination, ideal for creating dynamic atmospheres in residential living areas or adaptable lighting in commercial settings. It features tuneable white light, allowing adjustment from warm cosy (2700K) to bright daylight (6500K) for the ideal ambiance. An RGB halo ring provides over 16 million colour combinations, enhancing any room. The smart spotlight integrates seamlessly with Alexa, Google Assistant, and Siri, offering convenient voice control and wireless dimming from 1 to 100% for complete lighting flexibility.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- White - 2700-6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- 68-74mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Pre-Set Scenes
- Hub Not Required
View all: Sylvania Downlights
The Sylvania Sylsmart fixed LED smart spotlight is an integrated lighting solution for modern indoor spaces. This black LED spotlight offers versatile illumination, ideal for creating dynamic atmospheres in residential living areas or adaptable lighting in commercial settings. It features tuneable white light, allowing adjustment from warm cosy (2700K) to bright daylight (6500K) for the ideal ambiance. An RGB halo ring provides over 16 million colour combinations, enhancing any room. The smart spotlight integrates seamlessly with Alexa, Google Assistant, and Siri, offering convenient voice control and wireless dimming from 1 to 100% for complete lighting flexibility.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- White - 2700-6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- 68-74mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Pre-Set Scenes
- Hub Not Required
View all: Sylvania Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 110 ° |
| Bezel Colour | Black |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700-6500 K |
| Cut-Out Diameter | 68-74 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4Ghz |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | White |
| Lm | 400 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylsmart |
| Model No | 90094 |
| Network Standards (Full) | 4G, 5G, WiFi & Z-Wave |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 11 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 73 mm |
| Product Diameter | 94 mm |
| Product Type | Smart Spotlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 11 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |