Sylvania Sylsmart Fixed LED Ultra Slim RGB & Tuneable White Smart Ceiling Light White 15W 1500lm (812AH)
This Sylvania Sylsmart fixed LED ultra-slim smart ceiling light delivers versatile illumination for various indoor settings. It provides customisable RGB colours and tuneable white light from 2700K to 6500K, making it suitable for both domestic and commercial installations like offices or retail spaces. Transform space with pre-set scenes and sync RGB lights with music for an immersive experience. The integrated LED offers 1500 lumens of brightness and is fully dimmable via an app. Connectivity is straightforward with Bluetooth and Wi-Fi, allowing control through Amazon Alexa, Google Home, or Apple HomeKit without needing a separate hub.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White - RGB + 2700/6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- 150mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Commercial Use
- Hub Not Required
View all: Sylvania Downlights
This Sylvania Sylsmart fixed LED ultra-slim smart ceiling light delivers versatile illumination for various indoor settings. It provides customisable RGB colours and tuneable white light from 2700K to 6500K, making it suitable for both domestic and commercial installations like offices or retail spaces. Transform space with pre-set scenes and sync RGB lights with music for an immersive experience. The integrated LED offers 1500 lumens of brightness and is fully dimmable via an app. Connectivity is straightforward with Bluetooth and Wi-Fi, allowing control through Amazon Alexa, Google Home, or Apple HomeKit without needing a separate hub.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White - RGB + 2700/6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- 150mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Commercial Use
- Hub Not Required
View all: Sylvania Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 110 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGB + 2700/6500 K |
| Cut-Out Diameter | 150 mm |
| Cut-Out Size Band | 111-200mm |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 50/60Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 1500 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylsmart |
| Model No | 90093 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 15 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240v V |
| Product Depth | 44 mm |
| Product Diameter | 167 mm |
| Product Type | Ultra Slim RGB & Tuneable White Smart Ceiling Light |
| Shape | Round |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 15 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |